WORK SPEAKER 2WAY 32W/100V-70W/8Ω, 8''+1'' TW 93dB IP65
Product Code:NEO 8 IP BLACK
Out of stock
IP65 70W installation loudspeaker (32W@100V line), NEO 8 IP is a 2-way acoustic box made of ABS plastic and white or black aluminum grille, specially designed for outdoor installation with a degree of protection IP 65. It is composed of a 8 "speaker and a tweeter of 1". It can be used both in 70/100 V installations and in low impedance installations. When a speaker is connected at low impedance the audio does not pass through the transformer in order to maintain a high level of quality. NEO 8 IP is also very simple and quick to install, thanks to the new bracket designed exclusively for this model, which also allows a quick orientation of the box on both axes. Sold in pairs (two passive boxes).
Suitable for 70 / 100V and low impedance line installations. IP 65. Brackets included. Price per couple.
Suitable for 70 / 100V and low impedance line installations. IP 65. Brackets included. Price per couple.
More
Less
290,16€
322,40€
Description
IP65 70W installation loudspeaker (32W@100V line), NEO 8 IP is a 2-way acoustic box made of ABS plastic and white or black aluminum grille, specially designed for outdoor installation with a degree of protection IP 65. It is composed of a 8 "speaker and a tweeter of 1". It can be used both in 70/100 V installations and in low impedance installations. When a speaker is connected at low impedance the audio does not pass through the transformer in order to maintain a high level of quality. NEO 8 IP is also very simple and quick to install, thanks to the new bracket designed exclusively for this model, which also allows a quick orientation of the box on both axes. Sold in pairs (two passive boxes).
Suitable for 70 / 100V and low impedance line installations. IP 65. Brackets included. Price per couple.
Suitable for 70 / 100V and low impedance line installations. IP 65. Brackets included. Price per couple.
Attributes
Attributes
| Bluetooth | No |
| Catalog | Professional |
| Category | SPEAKERS |
| Color | Black/Μαύρο |
| Coverage Pattern | 120x90 |
| Depth (cm) | 26 |
| EN54-24 Certified | No |
| Freq From (Hz) | 75 |
| Freq Up to (Hz) | 20 |
| Height (cm) | 37 |
| High Speaker Size | 1" |
| Impedance | 100V/70V |
| IP Rating | 65 |
| Low Speaker Size | 8" |
| Manufacturer | WORK |
| Max SPL Output (dB) | 111 |
| Measurement Unit | PAIR |
| Nominal Impedance (Ohms) | 8 |
| Order Quantity | 1 |
| Power Rating Continuous Watt/Ohm | 70 |
| Power Rating Watt/V | 32 |
| Shell Material | Plastic/Synthetic |
| Speaker System | Two Way |
| Speaker Type | Passive/Παθητικό |
| Use | INSTALLATION SPEAKERS |
| Warranty Months | 12 |
| Weight (Kg) | 4.95 |
| Width (cm) | 24 |