JBL 2-Way Coaxial Loudspeaker with 15" LF, 8Ω 98dB IP 56 BLK
Product Code:AWC 159 BLK
Out of stock
All-Weather Compact 2-Way Coaxial Loudspeaker with 15" LF
The AWC159 is a compact, coaxial-driver, 2-way, highly weather-resistant full-range loudspeaker system which is ideal for speech and music in a wide variety of applications, including sports facilities, racetracks, stadiums, fairgrounds, rodeos, skating rinks, themed entertainment venues, water parks, outdoor background music/paging systems, swimming pools, and a wide variety of other outdoor or indoor venue types.
The AWC159 is a compact, coaxial-driver, 2-way, highly weather-resistant full-range loudspeaker system which is ideal for speech and music in a wide variety of applications, including sports facilities, racetracks, stadiums, fairgrounds, rodeos, skating rinks, themed entertainment venues, water parks, outdoor background music/paging systems, swimming pools, and a wide variety of other outdoor or indoor venue types.
More
Less
2.218,00€
2.608,60€
Description
All-Weather Compact 2-Way Coaxial Loudspeaker with 15" LF
The AWC159 is a compact, coaxial-driver, 2-way, highly weather-resistant full-range loudspeaker system which is ideal for speech and music in a wide variety of applications, including sports facilities, racetracks, stadiums, fairgrounds, rodeos, skating rinks, themed entertainment venues, water parks, outdoor background music/paging systems, swimming pools, and a wide variety of other outdoor or indoor venue types.
The AWC159 is a compact, coaxial-driver, 2-way, highly weather-resistant full-range loudspeaker system which is ideal for speech and music in a wide variety of applications, including sports facilities, racetracks, stadiums, fairgrounds, rodeos, skating rinks, themed entertainment venues, water parks, outdoor background music/paging systems, swimming pools, and a wide variety of other outdoor or indoor venue types.
Attributes
Attributes
| Catalog | Professional |
| Category | SPEAKERS |
| Color | Black/Μαύρο |
| Coverage Pattern | 90 X90 |
| Depth (cm) | 479 |
| Freq From (Hz) | 52 |
| Freq Up to (Hz) | 20000 |
| Height (cm) | 486 |
| High Speaker Size | 1.5" |
| Impedance | 100V/70V |
| IP Rating | 56 |
| Low Speaker Size | 15" |
| Manufacturer | JBL |
| Max SPL Output (dB) | 123 |
| Measurement Unit | PIECE |
| Order Quantity | 1 |
| Power Rating Watt/V | 300 |
| Shell Material | Plastic/Synthetic |
| Speaker System | Two Way |
| Speaker Type | Passive/Παθητικό |
| Use | INSTALLATION SPEAKERS |
| Warranty Months | 12 |
| Weight (Kg) | 20.6 |
| Width (cm) | 486 |

