JBL CEILING SPEAKER 2-WAYS, 100V/8Ω, 4'',60W,87dB
Product Code:CONTROL 14CT
Available
Control 14CT is a full-range ceiling speaker consisting of a 100 mm (4 inch) high tech cone driver and a 19 mm soft-dome liquid cooled tweeter mounted in a vented, paintable baffle made of UV resistant UL94-V0 and UL94-5HB material, with a pre-attached blind-mount backcan for quick and easy installation.
Components:
- 100 mm (4.0 in) high output driver with polypropylene cone
and butyl rubber surround
- 19 mm (0.75 in) soft-dome liquid-cooled tweeter
- Blind-mount backcan for quick and easy install
- Dual conduit/cable clamps
Combined 70V/100V and low impedance direct operation
- 30 Watts at 8Ω nominal setting
- 25W multi-tap at 70V/100V
- 74 Hz ? 20 kHz bandwidth with wide 120° coverage
- White or black (-BK)
Components:
- 100 mm (4.0 in) high output driver with polypropylene cone
and butyl rubber surround
- 19 mm (0.75 in) soft-dome liquid-cooled tweeter
- Blind-mount backcan for quick and easy install
- Dual conduit/cable clamps
Combined 70V/100V and low impedance direct operation
- 30 Watts at 8Ω nominal setting
- 25W multi-tap at 70V/100V
- 74 Hz ? 20 kHz bandwidth with wide 120° coverage
- White or black (-BK)
More
Less
Web Price
163.87€
Retail Price
192.70€
Description
Control 14CT is a full-range ceiling speaker consisting of a 100 mm (4 inch) high tech cone driver and a 19 mm soft-dome liquid cooled tweeter mounted in a vented, paintable baffle made of UV resistant UL94-V0 and UL94-5HB material, with a pre-attached blind-mount backcan for quick and easy installation.
Components:
- 100 mm (4.0 in) high output driver with polypropylene cone
and butyl rubber surround
- 19 mm (0.75 in) soft-dome liquid-cooled tweeter
- Blind-mount backcan for quick and easy install
- Dual conduit/cable clamps
Combined 70V/100V and low impedance direct operation
- 30 Watts at 8Ω nominal setting
- 25W multi-tap at 70V/100V
- 74 Hz ? 20 kHz bandwidth with wide 120° coverage
- White or black (-BK)
Components:
- 100 mm (4.0 in) high output driver with polypropylene cone
and butyl rubber surround
- 19 mm (0.75 in) soft-dome liquid-cooled tweeter
- Blind-mount backcan for quick and easy install
- Dual conduit/cable clamps
Combined 70V/100V and low impedance direct operation
- 30 Watts at 8Ω nominal setting
- 25W multi-tap at 70V/100V
- 74 Hz ? 20 kHz bandwidth with wide 120° coverage
- White or black (-BK)
Attributes
Attributes
| Catalog | Professional |
| Category | SPEAKERS |
| Color | White/Λευκό |
| Coverage Pattern | 120 conical |
| Cutout Diameter (cm) | 17 |
| Freq From (Hz) | 74 |
| Freq Up to (Hz) | 20000 |
| Height (cm) | 18.1 |
| High Speaker Size | 3/4" |
| Impedance | 100V/70V |
| Low Speaker Size | 4" |
| Manufacturer | JBL |
| Measurement Unit | PIECE |
| Order Quantity | 1 |
| Power Rating Watt/V | 25 |
| Speaker System | Two Way |
| Speaker Type | Passive/Παθητικό |
| Use | CEILING SPEAKERS |
| Warranty Months | 24 |
| Weight (Kg) | 2.2 |
| Width (cm) | 19.6 |
Recently viewed



