JBL 3-WAYS SPEAKER 2000W 15'' BASS REFLEX
Product Code:SRX 835P
Out of stock
The full range 15" three-way, SRX835P features legendary JBL Drivers, proprietary 2,000 Watt Crown amplification, Crown Front-End DriveCore Technology, premium JBL user-configurable DSP, V5 Tunings compatible with Vertec and VTX touring systems, and HiQnet Network control options via iOS and Android applications. Drawing on JBL’s long history of groundbreaking technology and loudspeaker design, the SRX800 Series meets the needs of touring houses, installations, and the most demanding live sound applications ensuring they can deploy a no-compromise, all-in-one solution featuring legendary JBL sound and performance, a wide array of configurability, and compatibility with JBL’s flagship touring systems.
More
Less
2.047,18€
2.525,82€
Description
The full range 15" three-way, SRX835P features legendary JBL Drivers, proprietary 2,000 Watt Crown amplification, Crown Front-End DriveCore Technology, premium JBL user-configurable DSP, V5 Tunings compatible with Vertec and VTX touring systems, and HiQnet Network control options via iOS and Android applications. Drawing on JBL’s long history of groundbreaking technology and loudspeaker design, the SRX800 Series meets the needs of touring houses, installations, and the most demanding live sound applications ensuring they can deploy a no-compromise, all-in-one solution featuring legendary JBL sound and performance, a wide array of configurability, and compatibility with JBL’s flagship touring systems.
Attributes
Attributes
| Amplifier Design | Class D |
| Catalog | Professional |
| Category | SPEAKERS |
| Color | Black/Μαύρο |
| Coverage Pattern | 60 x 40 |
| Depth (cm) | 47.6 |
| Freq From (Hz) | 41 |
| Freq Up to (Hz) | 20000 |
| Height (cm) | 98.4 |
| High Speaker Size | 3" |
| Impedance | Ohm |
| Low Speaker Size | 15" |
| Manufacturer | JBL |
| Max SPL Output (dB) | 137 |
| Measurement Unit | PIECE |
| Mid Speaker Size | 15" |
| Order Quantity | 1 |
| Power Rating Continuous Watt/Ohm | 750 |
| Shell Material | Wood |
| Speaker System | Three Way |
| Speaker Type | Active/Ενεργό |
| Use | PORTABLE P.A. SPEAKERS |
| Warranty Months | 24 |
| Weight (Kg) | 38.6 |
| Width (cm) | 54.4 |










