JBL 3-WAYS SPEAKER 1500W 2x12'' 1x8'' 1x1,5'' 8Ω 112dB
Product Code:PD 6322/43
Out of stock
Speaker full range of high quality and sound pressure 3-way. 2x12 '' woofer + 8 '' midrange +1,5 '' HF compressor driver with 3''voice coil. Power 1500W rms, 8 ohm, conical dispersion of 40 ° x30 °, response 49hz-16kHz (± 3dB), sensitivity 112dB watt / meter. Rotating waveguides mid and high frequencies, birch wood cabinet lined with DuraFlex special paint for increased durability and 20 points swing type M10. Mode full range, bi-amp, tri-amp, Neutrik NL4 connectors and covered barrier strip terminals. IP-X3 specifications and mil-std 810. Colour black with white option on special order, dimensions 991 x 673 x 897 mm (HxWxD). Weight 87.3 kgr. Suitable for use in theaters, venues, clubs and sports facilities.
More
Less
Description
Speaker full range of high quality and sound pressure 3-way. 2x12 '' woofer + 8 '' midrange +1,5 '' HF compressor driver with 3''voice coil. Power 1500W rms, 8 ohm, conical dispersion of 40 ° x30 °, response 49hz-16kHz (± 3dB), sensitivity 112dB watt / meter. Rotating waveguides mid and high frequencies, birch wood cabinet lined with DuraFlex special paint for increased durability and 20 points swing type M10. Mode full range, bi-amp, tri-amp, Neutrik NL4 connectors and covered barrier strip terminals. IP-X3 specifications and mil-std 810. Colour black with white option on special order, dimensions 991 x 673 x 897 mm (HxWxD). Weight 87.3 kgr. Suitable for use in theaters, venues, clubs and sports facilities.
Attributes
Attributes
| Catalog | Professional |
| Category | SPEAKERS |
| Color | Black/Μαύρο |
| Coverage Pattern | 40x30 |
| Depth (cm) | 89.7 |
| Freq From (Hz) | 49 |
| Freq Up to (Hz) | 16000 |
| Height (cm) | 99.1 |
| High Speaker Size | 1.5" |
| Impedance | Ohm |
| Low Speaker Size | 2x12" |
| Manufacturer | JBL |
| Max SPL Output (dB) | 142 |
| Measurement Unit | PIECE |
| Mid Speaker Size | 8" |
| Nominal Impedance (Ohms) | 8 |
| Order Quantity | 1 |
| Power Rating Continuous Watt/Ohm | 3000 |
| Shell Material | Wood |
| Speaker System | Three Way |
| Speaker Type | Passive/Παθητικό |
| Use | INSTALLATION SPEAKERS |
| Warranty Months | 24 |
| Weight (Kg) | 87.3 |
| Width (cm) | 67.3 |




