JBL 2-WAYS SPEAKER Coaxial 500W 15'' 8Ω 98dB IP 56
Product Code:AWC 159
Available
The AWC159 is a compact, coaxial-driver, 2-way, highly weather-resistant full-range loudspeaker system which is ideal for speech and music in a wide variety of applications, including sports facilities, racetracks, stadiums, fairgrounds, rodeos, skating rinks, themed entertainment venues, cruise ships, water parks, outdoor background music/paging systems, swimming pools, and a wide variety of other outdoor or indoor venue types.
Highly weather-resistant IP56 rating
Consistent 90° x 90° broadband pattern control
Components:
- 380 mm (15 in) woofer with Kevlar-reinforced cone and 75 mm (3 in) voice coil.
- 38 mm (1.5 in) diaphragm compression driver with patented design and high temperature polymer diaphragm.
Extraordinary clarity for speech, with extended frequency response for music.
Advanced high-slope crossover network for constant coverage and smooth, natural midrange.
500 Watt power handling (average continuous pink noise) with high sensitivity provides high SPL capability.
High-power passive crossover network.
52 Hz - 20 kHz frequency response.
300 Watt 70V/100V multi-tap (built-in transformer) or direct 8Ω low-impedance.
Highly weather-resistant IP56 rating
Consistent 90° x 90° broadband pattern control
Components:
- 380 mm (15 in) woofer with Kevlar-reinforced cone and 75 mm (3 in) voice coil.
- 38 mm (1.5 in) diaphragm compression driver with patented design and high temperature polymer diaphragm.
Extraordinary clarity for speech, with extended frequency response for music.
Advanced high-slope crossover network for constant coverage and smooth, natural midrange.
500 Watt power handling (average continuous pink noise) with high sensitivity provides high SPL capability.
High-power passive crossover network.
52 Hz - 20 kHz frequency response.
300 Watt 70V/100V multi-tap (built-in transformer) or direct 8Ω low-impedance.
More
Less
2.218,00€
2.608,60€
Description
The AWC159 is a compact, coaxial-driver, 2-way, highly weather-resistant full-range loudspeaker system which is ideal for speech and music in a wide variety of applications, including sports facilities, racetracks, stadiums, fairgrounds, rodeos, skating rinks, themed entertainment venues, cruise ships, water parks, outdoor background music/paging systems, swimming pools, and a wide variety of other outdoor or indoor venue types.
Highly weather-resistant IP56 rating
Consistent 90° x 90° broadband pattern control
Components:
- 380 mm (15 in) woofer with Kevlar-reinforced cone and 75 mm (3 in) voice coil.
- 38 mm (1.5 in) diaphragm compression driver with patented design and high temperature polymer diaphragm.
Extraordinary clarity for speech, with extended frequency response for music.
Advanced high-slope crossover network for constant coverage and smooth, natural midrange.
500 Watt power handling (average continuous pink noise) with high sensitivity provides high SPL capability.
High-power passive crossover network.
52 Hz - 20 kHz frequency response.
300 Watt 70V/100V multi-tap (built-in transformer) or direct 8Ω low-impedance.
Highly weather-resistant IP56 rating
Consistent 90° x 90° broadband pattern control
Components:
- 380 mm (15 in) woofer with Kevlar-reinforced cone and 75 mm (3 in) voice coil.
- 38 mm (1.5 in) diaphragm compression driver with patented design and high temperature polymer diaphragm.
Extraordinary clarity for speech, with extended frequency response for music.
Advanced high-slope crossover network for constant coverage and smooth, natural midrange.
500 Watt power handling (average continuous pink noise) with high sensitivity provides high SPL capability.
High-power passive crossover network.
52 Hz - 20 kHz frequency response.
300 Watt 70V/100V multi-tap (built-in transformer) or direct 8Ω low-impedance.
Attributes
Attributes
| Catalog | Professional |
| Category | SPEAKERS |
| Color | Grey/Γκρί |
| Coverage Pattern | 90 X90 |
| Depth (cm) | 479 |
| Freq From (Hz) | 52 |
| Freq Up to (Hz) | 20000 |
| Height (cm) | 486 |
| High Speaker Size | 1.5" |
| Impedance | 100V/70V |
| IP Rating | 56 |
| Low Speaker Size | 15" |
| Manufacturer | JBL |
| Max SPL Output (dB) | 123 |
| Measurement Unit | PIECE |
| Order Quantity | 1 |
| Power Rating Watt/V | 300 |
| Shell Material | Plastic/Synthetic |
| Speaker System | Two Way |
| Speaker Type | Passive/Παθητικό |
| Use | INSTALLATION SPEAKERS |
| Warranty Months | 24 |
| Weight (Kg) | 20.6 |
| Width (cm) | 486 |






