JBL 2-WAYS SPEAKER 1700W/110W 2x8'' HF 2x1'' 8Ω/100V
Product Code:CWT 128
Out of stock
The CWT128’s relatively compact size and small footprint (31.94 inches H x 10.22 inches W x 11.84 inches D) take up about a third of the footprint of two speakers arranged side by side. The CWT128 is ideal for performance spaces, houses of worship, auditoriums, transportation facilities, theme parks, sports facilities and other indoor and outdoor applications. Because one speaker can be used instead of two, installation costs can be lowered by reducing the number of cabinets, cabling, labor and other costs. The CWT128’s clean, rounded look blends well with contemporary architectural spaces.
More
Less
Description
The CWT128’s relatively compact size and small footprint (31.94 inches H x 10.22 inches W x 11.84 inches D) take up about a third of the footprint of two speakers arranged side by side. The CWT128 is ideal for performance spaces, houses of worship, auditoriums, transportation facilities, theme parks, sports facilities and other indoor and outdoor applications. Because one speaker can be used instead of two, installation costs can be lowered by reducing the number of cabinets, cabling, labor and other costs. The CWT128’s clean, rounded look blends well with contemporary architectural spaces.
Attributes
Attributes
| Catalog | Professional |
| Category | SPEAKERS |
| Color | Black/Μαύρο |
| Coverage Pattern | 160x60 |
| Depth (cm) | 30.1 |
| Freq From (Hz) | 96 |
| Freq Up to (Hz) | 19000 |
| Height (cm) | 81.1 |
| High Speaker Size | 2x1.5" |
| Impedance | 100V/70V |
| Low Speaker Size | 2x8" |
| Manufacturer | JBL |
| Max SPL Output (dB) | 126 |
| Measurement Unit | PIECE |
| Nominal Impedance (Ohms) | 8 |
| Order Quantity | 1 |
| Power Rating Continuous Watt/Ohm | 800 |
| Shell Material | Wood |
| Speaker System | Two Way |
| Speaker Type | Passive/Παθητικό |
| Use | INSTALLATION SPEAKERS |
| Warranty Months | 24 |
| Weight (Kg) | 18.6 |
| Width (cm) | 25.9 |





