JBL MIXER AMPLIFIER 8 INPUTS 2x40W/100V/4Ω 2 ZONES
Product Code:CSMA-240
Available
More operating efficiency and reliability by using fewer parts. - Significantly reduced power consumption. - Greater accuracy and best-in-class signal-to-noise performance. - A proprietary hybrid analog-digital integrated circuit. - Conform to lead-free RoHS standards. Are lighter in weight leading to less freight and reduced emissions. - Require less power and produce less heat. - Include a low-energy powder coat. - Fanless, space-saving 1U design. - Iluminated rings make them easy to see and operate. - Euro-block type mic/line input connectors and output connectors.
Independent bass and treble controls for each output channel. - Supports 70V and 100V distributed audio systems without needing a separate transformer. - Remote volume control capability using JBL. - CSR-V module and standard Ehternet cable. Priority muting. - Phantom power. - Configurable output routing. - Universal power supply.
Independent bass and treble controls for each output channel. - Supports 70V and 100V distributed audio systems without needing a separate transformer. - Remote volume control capability using JBL. - CSR-V module and standard Ehternet cable. Priority muting. - Phantom power. - Configurable output routing. - Universal power supply.
More
Less
686,01€
979,89€
Description
More operating efficiency and reliability by using fewer parts. - Significantly reduced power consumption. - Greater accuracy and best-in-class signal-to-noise performance. - A proprietary hybrid analog-digital integrated circuit. - Conform to lead-free RoHS standards. Are lighter in weight leading to less freight and reduced emissions. - Require less power and produce less heat. - Include a low-energy powder coat. - Fanless, space-saving 1U design. - Iluminated rings make them easy to see and operate. - Euro-block type mic/line input connectors and output connectors.
Independent bass and treble controls for each output channel. - Supports 70V and 100V distributed audio systems without needing a separate transformer. - Remote volume control capability using JBL. - CSR-V module and standard Ehternet cable. Priority muting. - Phantom power. - Configurable output routing. - Universal power supply.
Independent bass and treble controls for each output channel. - Supports 70V and 100V distributed audio systems without needing a separate transformer. - Remote volume control capability using JBL. - CSR-V module and standard Ehternet cable. Priority muting. - Phantom power. - Configurable output routing. - Universal power supply.
Attributes
Attributes
| AC Line Voltage and Frequency Configurations Available | 100-240V, 50/60 Hz |
| Amplifier Type | Integraded Amplifier |
| Catalog | Professional |
| Category | AMPLIFIERS |
| Channels | 2 |
| Depth (cm) | 30.34 |
| Height (cm) | 43.69 |
| Input Inpendance | Balanced 20K Ohms/Unbalanced 10K Ohms |
| Input Sensitivity | .775Vrms for 8Ω |
| Load Impedance | 100V/70V |
| Manufacturer | JBL |
| Measurement Unit | PIECE |
| Order Quantity | 1 |
| Power Output | 40 |
| Power Output W/100V | 40 |
| Power Output W/4Ω | 40 |
| Power Output W/8Ω | 40 |
| Use | AUDIO AMPLIFIERS 100V |
| Warranty Months | 24 |
| Weight (Kg) | 1.3 |
| Width (cm) | 43.3 |




