JBL 3 WAYS SPEAKER 350W 15'' 8Ω 126dB-CINEMA SURROUND
Product Code:9350
Out of stock
The 9350 packs a sonic punch, and delivers extraordinary coverage through its advanced engineering, including three patent-pending technologies. Each loudspeaker generates a sculpted side or rear pattern, adjusted with the flick of a switch. With a passive crossover network, waveguide technologies, and line array techniques, coverage can be adjusted to fit a theatre's unique environment. The 9350 further enhances coverage by configurable vertical and horizontal coverage angles based on whether the surround is located on the rear or side wall location.
The result? Premium performance and left/right balance overall, an accomplishment unheard of in cinema. It means the sonic sweet spot just got a whole lot bigger, and that sculpted, impactful sound now comes from all sides. Ultimately, the audience becomes immersed in an audio experience like none other. Rely on the 9350, the ideal complement to front screen loudspeakers, for superior sonic character and dynamics - everywhere.
The result? Premium performance and left/right balance overall, an accomplishment unheard of in cinema. It means the sonic sweet spot just got a whole lot bigger, and that sculpted, impactful sound now comes from all sides. Ultimately, the audience becomes immersed in an audio experience like none other. Rely on the 9350, the ideal complement to front screen loudspeakers, for superior sonic character and dynamics - everywhere.
More
Less
1.749,64€
2.058,40€
Description
The 9350 packs a sonic punch, and delivers extraordinary coverage through its advanced engineering, including three patent-pending technologies. Each loudspeaker generates a sculpted side or rear pattern, adjusted with the flick of a switch. With a passive crossover network, waveguide technologies, and line array techniques, coverage can be adjusted to fit a theatre's unique environment. The 9350 further enhances coverage by configurable vertical and horizontal coverage angles based on whether the surround is located on the rear or side wall location.
The result? Premium performance and left/right balance overall, an accomplishment unheard of in cinema. It means the sonic sweet spot just got a whole lot bigger, and that sculpted, impactful sound now comes from all sides. Ultimately, the audience becomes immersed in an audio experience like none other. Rely on the 9350, the ideal complement to front screen loudspeakers, for superior sonic character and dynamics - everywhere.
The result? Premium performance and left/right balance overall, an accomplishment unheard of in cinema. It means the sonic sweet spot just got a whole lot bigger, and that sculpted, impactful sound now comes from all sides. Ultimately, the audience becomes immersed in an audio experience like none other. Rely on the 9350, the ideal complement to front screen loudspeakers, for superior sonic character and dynamics - everywhere.
Attributes
Attributes
| Catalog | Professional |
| Category | SPEAKERS |
| Color | Black/Μαύρο |
| Coverage Pattern | 70/90 x 40/25 |
| Depth (cm) | 41.9 |
| Freq From (Hz) | 34 |
| Freq Up to (Hz) | 20000 |
| Height (cm) | 76.9 |
| High Speaker Size | 1" |
| Impedance | Ohm |
| Low Speaker Size | 15" |
| Manufacturer | JBL |
| Max SPL Output (dB) | 133 |
| Measurement Unit | PIECE |
| Mid Speaker Size | 1.5" |
| Nominal Impedance (Ohms) | 8 |
| Order Quantity | 1 |
| Power Rating Continuous Watt/Ohm | 350 |
| Shell Material | Birch-Plywood |
| Speaker System | Three Way |
| Speaker Type | Passive/Παθητικό |
| Use | CINEMA |
| Warranty Months | 24 |
| Weight (Kg) | 29 |
| Width (cm) | 64.7 |




