JBL 3 WAYS SPEAKER 2150W
Product Code:VTX A12
Out of stock
JBL VTX A12 is a complete tour sound solution for mid- to large-size touring applications and high-end fixed installations. VTX A12 was designed from scratch to address the unique challenges of rental companies, FOH engineers and tour sound production crews. Next-generation JBL transducer technology and a high-frequency waveguide design deliver unmatched performance, sensitivity and coverage. A patented JBL rigging mechanism and redesigned suspension system streamline deployment and setup. And refinements to the physical design maximize reliability and versatility, while minimizing size and dramatically reducing weight. VTX A12 isn’t just a superior line array?it’s a completely new way to approach tour sound.
More
Less
Description
JBL VTX A12 is a complete tour sound solution for mid- to large-size touring applications and high-end fixed installations. VTX A12 was designed from scratch to address the unique challenges of rental companies, FOH engineers and tour sound production crews. Next-generation JBL transducer technology and a high-frequency waveguide design deliver unmatched performance, sensitivity and coverage. A patented JBL rigging mechanism and redesigned suspension system streamline deployment and setup. And refinements to the physical design maximize reliability and versatility, while minimizing size and dramatically reducing weight. VTX A12 isn’t just a superior line array?it’s a completely new way to approach tour sound.
Attributes
Attributes
| Bluetooth | No |
| Catalog | Professional |
| Category | SPEAKERS |
| Color | Black/Μαύρο |
| Coverage Pattern | 90 |
| Depth (cm) | 49.53 |
| Freq From (Hz) | 56 |
| Freq Up to (Hz) | 18000 |
| Height (cm) | 33.2 |
| High Speaker Size | 3x2" |
| Impedance | Ohm |
| IP Rating | 55 |
| Low Speaker Size | 2x12" |
| Manufacturer | JBL |
| Max SPL Output (dB) | 146 |
| Measurement Unit | PIECE |
| Mid Speaker Size | 4x5.5" |
| Order Quantity | 1 |
| Power Rating Continuous Watt/Ohm | 2150 |
| Speaker System | Three Way |
| Speaker Type | Passive/Παθητικό |
| Use | TOUR SPEAKERS / LINE ARRAY |
| Warranty Months | 24 |
| Weight (Kg) | 60.8 |
| Width (cm) | 111.8 |
Recently viewed






