JBL 3 WAYS LINE ARRAY SPEAKERS
Product Code:VTX A12W
Out of stock
The JBL A Series is a complete tour sound solution for mid- to large-size touring applications and high-end fixed installations. JBL VTX A12W was designed to address the requests from rental companies, FOH engineers and tour sound production crews who appreciated the advances introduced in the VTX A12, but needed wider horizontal coverage for their applications. Like the VTX A12, next-generation JBL transducer technology and a high-frequency waveguide design deliver unmatched performance, sensitivity and coverage-and now a 120-degree dispersion pattern ensures coverage for a variety of applications. VTX A12W features the same patented JBL rigging mechanism and redesigned suspension system to streamline deployment and setup, and can be flown independently or in mixed configurations with the VTX A12. Plus, VTX A12W retains the same physical design, compact size and reduced weight found in the original A12. The JBL A Series isn’t just a superior line array?it’s a completely new way to approach tour sound.
Optimizations throughout the design for space efficiency and reduced weight while simultaneously improving performance
Full integration with JBL system control and prediction software
Lightweight design
Fully compatible with VTX A12
Optimizations throughout the design for space efficiency and reduced weight while simultaneously improving performance
Full integration with JBL system control and prediction software
Lightweight design
Fully compatible with VTX A12
More
Less
Description
The JBL A Series is a complete tour sound solution for mid- to large-size touring applications and high-end fixed installations. JBL VTX A12W was designed to address the requests from rental companies, FOH engineers and tour sound production crews who appreciated the advances introduced in the VTX A12, but needed wider horizontal coverage for their applications. Like the VTX A12, next-generation JBL transducer technology and a high-frequency waveguide design deliver unmatched performance, sensitivity and coverage-and now a 120-degree dispersion pattern ensures coverage for a variety of applications. VTX A12W features the same patented JBL rigging mechanism and redesigned suspension system to streamline deployment and setup, and can be flown independently or in mixed configurations with the VTX A12. Plus, VTX A12W retains the same physical design, compact size and reduced weight found in the original A12. The JBL A Series isn’t just a superior line array?it’s a completely new way to approach tour sound.
Optimizations throughout the design for space efficiency and reduced weight while simultaneously improving performance
Full integration with JBL system control and prediction software
Lightweight design
Fully compatible with VTX A12
Optimizations throughout the design for space efficiency and reduced weight while simultaneously improving performance
Full integration with JBL system control and prediction software
Lightweight design
Fully compatible with VTX A12
Attributes
Attributes
| Catalog | Professional |
| Category | SPEAKERS |
| Color | Black/Μαύρο |
| Coverage Pattern | 120 |
| Depth (cm) | 49.53 |
| EN54-24 Certified | Yes |
| Freq From (Hz) | 46 |
| Freq Up to (Hz) | 19000 |
| Height (cm) | 33.02 |
| High Speaker Size | 3x2" |
| Impedance | Ohm |
| IP Rating | 55 |
| Low Speaker Size | 2x12" |
| Manufacturer | JBL |
| Measurement Unit | PIECE |
| Mid Speaker Size | 4x5.5" |
| Nominal Impedance (Ohms) | 8 |
| Order Quantity | 1 |
| Power Rating Watt/V | 2150 |
| Shell Material | Birch-Plywood |
| Speaker System | Three Way |
| Speaker Type | Passive/Παθητικό |
| Use | TOUR SPEAKERS / LINE ARRAY |
| Warranty Months | 24 |
| Weight (Kg) | 60.8 |
| Width (cm) | 111.8 |





