JBL 2 WAYS SPEAKER 120W RMS 8''
Product Code:CONTROL 28-1
Available
The Control 28-1 is a two-way 8 speaker with rich sonic character, wide coverage, consistent coverage, versatile mounting, and a contemporary high-design look that fits into a wide range of decors, This makes Control 28-1 an excellent choice for a wide variety of applications, including retail stores, restaurants, health clubs, theme parks, educational facilities, hospitality, music cafes, leisure venues, and anywhere where a top quality high-output indoor/outdoor foreground/background music (and/or paging) speaker is required.
More
Less
814,04€
(2 PIECES)
994,46€
Description
The Control 28-1 is a two-way 8 speaker with rich sonic character, wide coverage, consistent coverage, versatile mounting, and a contemporary high-design look that fits into a wide range of decors, This makes Control 28-1 an excellent choice for a wide variety of applications, including retail stores, restaurants, health clubs, theme parks, educational facilities, hospitality, music cafes, leisure venues, and anywhere where a top quality high-output indoor/outdoor foreground/background music (and/or paging) speaker is required.
Attributes
Attributes
| Catalog | Professional |
| Category | SPEAKERS |
| Color | Black/Μαύρο |
| Coverage Pattern | 100 X 100 |
| Depth (cm) | 21.9 |
| Freq From (Hz) | 62 |
| Freq Up to (Hz) | 16000 |
| Height (cm) | 38.6 |
| High Speaker Size | 1" |
| Impedance | 100V/70V |
| IP Rating | 44 |
| Low Speaker Size | 8" |
| Manufacturer | JBL |
| Max SPL Output (dB) | 118 |
| Measurement Unit | PIECE |
| Nominal Impedance (Ohms) | 8 |
| Order Quantity | 2 |
| Power Rating Continuous Watt/Ohm | 240 |
| Shell Material | Plastic/Synthetic |
| Speaker System | Two Way |
| Speaker Type | Passive/Παθητικό |
| Use | INSTALLATION SPEAKERS |
| Warranty Months | 24 |
| Weight (Kg) | 6.8 |
| Width (cm) | 28.2 |










